Jakie stopy lubisz najbardziej?

Damskie stopy? No jasne, że tak… Ale, zaraz, zaraz. Chwila, wróć. Tym razem będzie krótki wpis o stopach metalu i jego obróbce. Uwaga zagadka: Jaki stop metalu najlepiej przechodzi testy Rockwell`a?

Uwaga odpowiedź: Najlepszymi ostrzami, które możemy sobie sprawić są ostrza szlifowane wykonane z najwyższej jakości stali nierdzewnej z domieszką stali wysokowęglowej, których połączenie daje stop metalu o wysokiej odporności na korozję i uszkodzenia mechaniczne. Należy podkreślić, że ostrza szlifowane mają ogromną przewagę nad ostrzami tłoczonymi. Czym jednak różnią się te procesy?

Szlifowanie

Szlifowanie to obróbka ścierna materiału, którą stosuje się do bardzo dokładnego wykańczania małych przedmiotów metalowych. Szlifowanie wymaga więcej czasu i precyzji niż tłoczenie, jednak daje doskonałe i trwałe efekty. Ostrza są twarde i przede wszystkim bardzo ostre. Ostrza tylko szlifowane produkuje firma np. Wahl.

Tłoczenie

Na sklepowych półkach znajdziemy także maszynki z ostrzami ze stali tłoczonej, choć ich jakość, w większości przypadków, pozostawia wiele do życzenia. Wspomniany proces tłoczenia to obróbka metalu za pomocą tłoczników i pras, dlatego metal użyty w procesie tłoczenia musi być bardziej miękki i test Rockwell`a zdaje raczej słabo. Zaletą tłoczenia jest możliwość jego maksymalnego zautomatyzowania, jednak jakość finalnego produktu może się radykalnie obniżyć z powodu najmniejszego nawet niedopatrzenia.

Wniosek? Teraz już chyba wiecie które stopy, zaraz za damskimi, są najlepsze 😉