Zęby są najważniejsze

Nadszedł czas, by ściąć włosy? Ogolić zarost. To świetnie. Zaczynamy zabawę i szukamy czegoś odpowiedniego dla Ciebie. Oto kolejne parametry dzięki, którym zbliżamy się wielkimi krokami do podjęcia właściwego wyboru. I tutaj, chciałoby się rzec, wszystko się zazębia. Materiał, testy Rockwell`a i sposób obróbki. Ostre ostrze tnie precyzyjnie, nie powoduje podrażnień, nie mamy uczucia ciągnięcia czy haczenia, dzięki czemu ścięty włos jest w dobrej kondycji i wygląda schludnie i zdrowo. Nie wszystkie jednak maszynki dostarczą nam takich przyjemności, bo diabeł tkwi w szczegółach. Jakich? Czytajcie dalej.

 

Ząbki

W ocenie budowy i składu ząbków ostrzy musimy wziąć pod uwagę dwa czynniki- twardość metalu i sposób obróbki. W naszym idealnym świecie ząbki wykonane ze stali nierdzewnej, które wyszlifowano, i posiadają cały wachlarz zalet. Są twarde i ostre. Co w dalszej przyszłości, podczas użytkowania, ma ogromny wpływ na nasze włosy oraz na stan maszynki. Dodatkowo takie szlifowane ząbki nie „mielą” ściętych włosów, nie generują pyłu, dzięki czemu włosy nie dostają się w głąb maszynki, nie zapychając tym samym silnika i wewnętrznych matryc.

Dramat i tragedia

W świecie realnym istnieją jeszcze ząbki tłoczone. Zazwyczaj pokryte są jakąś ochronną warstwą, tak zazwyczaj jest to JAKAŚ warstwa która, gdy już się zetrze (co nastąpi bardzo szybko) pozostawia nam tylko goły metal. Wtedy ostrza, silnik i matryce zużywają się już w ekspresowym tempie. Maszynka haczy zarost, i żaden olejek do brody nie pomoże tak szybko, całość zacina się i można tylko odliczać dni do ostatniego ciecia maszynki, które zapewne przyjdzie szybciej, niż byśmy się tego spodziewali.

Geometria

To właśnie geometria, czyli sposób ułożenia ząbków względem siebie ma ogromny wpływ na wydajności, ale także na  stan naszych włosów czy skóry. Najlepiej, gdy ząbki są wyszlifowane na kształt piramidek, dzięki temu podczas pracy ostrzą się same. Wtedy przez bardzo długi czas pozostają ostre a wydajność cięcia jest do wykorzystana do maksimum.

Szerokość ostrza

Jeszcz kilka zdań nie o ząbkach, ale już o samych ostrzach. By włosy były dobrze ostrzyżone potrzebujemy do tego celu ostrzy o szerokości, która odpowiada zabiegowi. Nie będzimy strzyc głowy ostrzami dwucentymetrowymi, no chyba, że wykonujemy wzory. I na odwrót- nieco węższe ostrza wybierzemy do golenia. Ostrza strzyżarki mają zazwyczaj 46 mm szerokości, natomiast trymery i maszynki hybrydowe, którymi ogolimy brodę, ciało i także ogolimy włosy, mają ostrza nieco węższe, bo o szerokości 40 mm. O tym też warto pamiętać przy wyborze maszynki

Co robić?

Wniosek z tego taki, że trzeba dbać o zęby, a raczej ząbki w naszej maszynce. Zupełnie tak, jak o swoje własne. Szczoteczką, po każdym goleniu, wymiatać z nich włoski. Trzeba też oliwić maszynkę. Ale przede wszystkim nigdy, przenigdy, niech Was ręka boska broni, nie zaopatrujcie się w maszynki, których ostrza są tłoczone. Pamiętajcie! Tylko dobry szlif!!!