JON, NIKIEL CZY KADM ?

Jon, Nikiel i Kadm. Nie, to nie imiona chłopaków z kazachskiego boysbandu. To nazwy pierwiastków, bez których akumulatory nie miałyby energii. Prąd prądem, ale bez akumulatora ani rusz. Na rynku dostępne są maszynki zasilane trzema typami baterii: litowo-jonowymi, niklowo-metalowo-wodorkowymi i niklowo-kadmowymi. Czym się różnią? Różnią się gęstością energii, która jest jednym z najważniejszych parametrów akumulatora. Zatem. Co to oznacza w praktyce? Spieszymy z odpowiedzią.

 

Akumulator Litowo-Jonowy

W bateriach litowo-jonowych energia potrafi być nawet dwukrotnie gęstsza niż w posiadających te same rozmiary i ważących tyle samo akumulatorach innego typu. Ciekawostką jest, że firma Wahl jako pierwsza na świecie zastosowała innowacyjną technologię w trymerach, wykorzystując dość niezwykłą aktywność jonów litu. Urządzenia z baterią litowo-jonową nie rozładowuje się samoczynnie, nawet pozostawione same sobie na długie miesiące. To ich wielka zaleta.

Słowem. Akumulatory litowo-jonowe są mniejsze, lżejsze, nie rozładowują się i mają w sobie więcej mocy. Dodatkowo są przyjazne dla środowiska, choć już trochę mniej dla portfela.

 

Akumulator Niklowo-Metalowo-Wodorkowy

Ich cena i gęstość energii są nieporównywalnie niniejsze niż te w akumulatorach litowo-jonowych. Maja za to wyższą gęstość energii niż baterie niklowo-kadmowe i mogą pracować dłużej od nich. Niestety ładują się niekrótko, a dodatkowo nie należy podłączać ich do zasilania jeśli nie rozładują się całkowicie, ponieważ ich wydajność drastycznie spadnie. No i rzecz ostatnia- nieużywane czy używane rozładowują się.

Akumultor Niklowo-Kadmowy

Ten akumulator sprawdza się idealnie w warunkach skrajnych, żar pustyni czy syberyjskie mrozy, nie sprawi, że jego niezawodność zmaleje. Ale jak to bywa coś za coś. Intensywnie rozładowuje się samoczynnie i tak jak w baterie niklowo-kadmowej można go naładować dopiero gdy padnie bez sił, w innym wypadku, krótki jego żywot. Będzie z Toba długo, jeśli będziesz się z nim dobrze obchodził. Czyli: ładowanie dopiero po kompletnym rozładowaniu. No i pamiętajmy, że kadm nie jest najlepszym przyjacielem Matki Ziemi, dlatego utylizacją takiego akumulatora zajmijmy się należycie.

Wniosek. Jaki akumulator wybrać?

Cóż, my rekomendujemy wybór maszynki z akumulatorem litowo-jonowym, ale oczywiście decyzja należy do Ciebie. Każdy z akumulatorów ma jakieś plusy i minusy. Pamiętaj tylko, by akumulatory utylizować i tym samym dbać o naszą coraz mniej zieloną Planetę!